Máte poistený svoj majetok? Zabezpečte sa pred katastrofou!
07. 10. 2020

Máte poistený svoj majetok? Zabezpečte sa pred katastrofou!

Vlastníte hnuteľný alebo nehnuteľný majetok a premýšľate, prečo by ste mali investovať do jeho poistenia? Dôvodov na poistenie je hneď niekoľko. Stačí, ak sa váš majetok stane obeťou prírodnej katastrofy ako sú napríklad čoraz častejšie záplavy alebo ho poškodia vandali či prídete k inej škodovej udalosti. Vtedy prichádza na rad poisťovňa, ktorá zabezpečí náhradu škôd na vašom automobile či nehnuteľnosti.

 

Správnu poistku vyberiete podľa veku a stavu automobilu

 

Je rozdiel, či poisťujete jazdenku alebo čisto nový kus, ešte horúci z výrobnej linky. Každý automobil by mal mať povinné zmluvné poistenie, ktoré zabezpečí úhradu škôd spôsobených vozidlom. Chráni jednak vodiča, ktorý v čase nehody riadi vozidlo a zároveň je zodpovedný za škody spôsobené pri nehode. Vďaka povinnému zmluvnému poisteniu tak všetky náklady na pokrytie škôd účastníkom nehody hradí poisťovňa. V prípade, že máte jazdený automobil vám postačí PZP, havarijná poistka už nemusí byť nutná. Ak však chcete mať o svoje auto postarané aj v prípade prírodnej katastrofy, odporúča sa k povinnému zmluvnému poisteniu pripoistenie živlu.

 

Pokiaľ poisťujete nové auto, okrem povinného zmluvného poistenia je viac než odporúčané využiť aj havarijné poistenie. Havarijné poistenie kryje okrem dopravnej nehody aj akúkoľvek inú škodovú udalosť, ktorá bola spôsobená či už živelnou pohromou, vandalizmom, neoprávneným užívaním vozidla, no poistenie chráni aj pred krádežou či lúpežou. Okrem toho je možné aj ďalšie pripoistenie, ktoré môže zahŕňať aj poistenie malých škodcov, ktorí vám môžu prehryznúť káble, poistenie batožiny, nadštandardnej výbavy, čelného skla pri spoluúčasti a mnoho iného. Výška poistného krytia závisí od toho, či automobil poisťujete na novú alebo obstarávaciu cenu. Možností poistenia automobilu je naozaj veľké množstvo.

 

Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti sú dve rozličné veci

 

No naštastie sa dajú kombinovať, čo je ideálne riešenie. Poistenie nehnuteľnosti totiž zahŕňa nehnuteľnosť a jej súčasti - od múrov, cez elektrinu, podlahy, okná a podobne. Dalo by sa povedať, že poistenie nehnuteľnosti v podstate kryje “stavbu”, respektíve “nehnuteľné” veci. Poistenie domácnosti zas zahŕňa všetko interiérové vybavenie - od nábytku cez spotrebiče až po vaše osobné veci. V tomto prípade sa dá povedať, že ide o takzvané “hnuteľné” veci. Kombináciou poistenia aj nehnuteľnosti aj domácnosti viete zabezpečiť v prípade škodovej udalosti krytie celého vášho domova.

 

Pri tomto poistení je vhodné zvoliť si pripoistenie zodpovednosti za škodu. Poistenie zodpovednosti z nehnuteľnosti znamená, že škodu spôsobí samotná nehnuteľnosť. Môže ísť o vytopenie susedov, vznik požiaru či iné škodové udalosti, ktoré môžu poškodiť aj susedné byty či domy. Zodpovednosť z domácnosti zas zahŕňa občiansku zodpovednosť členov domácnosti či dokonca domácich zvierat, ktorí taktiež môžu spôsobiť škodu na majetku či zdraví.

 

Asistenčné služby pri aute aj dome?

 

Asistenčné služby spravidla poskytujú poisťovne pri cestovaní a zákonnom poistení automobilu, no v súčasnosti existujú asistenčné služby aj pri poistení nehnuteľnosti a domácnosti. Rozsah služieb závisí od výšky poistného krytia a v niektorých prípadoch dokáže poisťovňa zabezpečiť napríklad aj náhradné ubytovanie, pokiaľ sa vaša nehnuteľnosť stane kvôli škodovej udalosti neobývateľná.

Peter Motyľ
Autor: Peter Motyľ

Ako sprostredkovateľ pracujem od roku 2019. Prieskumy ukazujú, že až 80% ľudí sa v priebehu života stretne s určitými finančnými problémami. Asi Vás teraz prekvapí, že vo väčšine prípadov nie je problém v tom, že by ľudia málo zarábali, ale chyba je v zlom zaobchádzaní a hospodárení s peniazmi.

Tento web Vám pomôže vyznať sa v zložitom svete finančných produktov. Stačí si prečítať niekoľko článkov na tomto webe a uvidíte, že základný prehľad sa Vám dostane pod kožu veľmi rýchlo. Žiadny "finančný poradca" potom nebude mať šancu Vás akokoľvek obalamutiť. Profesia finančného poradenstva v SR utrpela mnoho škrabancov.

Zaoberáme sa poskytovaním privátnych finančných služieb. Poskytujeme komplexné finančné plánovanie vo všetkých oblastiach poistenia, investícií, sporenia , dôchodkov a financovania. Tieto služby zaisťujeme v spojení s renomovanými partnermi z rád bánk, poisťovní, stavebných sporiteľní, investičných spoločností a dôchodkových správcovských spoločností.

  Ak ste dočítali až sem, máte môj obdiv a ďakujem Vám. Pokiaľ Vás čokoľvek ďalšieho zaujíma, využite kontakty na tomto webe. Radi sa s Vami stretneme pri káve.

Som presvedčený o tom že úspešného podnikateľa spoznáte podľa bohatstva, v akom sa topia jeho klienti nie on.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

Tajomstvo Babylonu, 7 kľúčov k osobnému bohatstvu

spracovaním osobných údajov