Je správne myslieť na dôchodok už dnes?
02. 09. 2016

Je správne myslieť na dôchodok už dnes?

Do druhého piliera neplatíte navyše nič

 

Žiadne peniaze navyše do druhého piliera platiť nemusíte. Platíte len to, čo posielate do sociálnej poisťovne ako odvody. Ak sa teda obávate, že do druhého piliera budete musieť platiť niečo navyše, môže byť pokojní. 

 

Treba sa pripraviť na všetko

 

Riziko predstavuje množstvo faktorov, ktoré treba brať do úvahy aj pri druhom pilieri. Do fungovania druhého piliera môže kedykoľvek zasiahnuť štát. To znamená, že môže znížiť príspevky, donútiť vás k “dobrovoľnému odchodu” z druhého piliera či rozhodnúť o tom, kedy dôchodok z druhého piliera budete dostávať. 

 

K peniazom prístup nemáte

 

Financie, ktoré máte v druhom pilieri, nie sú pre vás prístupné. Prístup k nim dostanete až pred nástupom na dôchodok. Na jednej strane je to dobré, nakoľko viete, že nejakú rezervu máte, no na druhej strane, nemôžete investovať, čím by ste mohli získať výnos.

 

Úspory a investície sú správnou voľbou

 

Druhý pilier v kombinácii s prvým prináša riziká a obmedzenia. Pokiaľ budete investovať a šetriť, do dôchodku si môžete spraviť dobré zásoby, prípadne pasívny príjem. Ten môžete získavať z viacerých zdrojov, napríklad z úrokov z vkladov, z prenájmu nehnuteľností… no dôležité je v prvom rade sporiť alebo investovať. 

 

Vlastné úspory sú len vaše

 

Do súkromného sporenia štát nemá toľko možností, ako zasiahnuť. Jedinou možnosťou takýchto pasívnych príjmov sú regulácie dane z výnosu a odvodové povinnosti. K peniazom v súkromnom sporení máte prístup kedykoľvek v prípade potreby a nie len pred nástupom do dôchodku, ako je to s peniazmi v druhom pilieri. 

 

V každom prípade, v druhom dôchodkovom pilieri zostať môžete pokojne, no pokiaľ si naozaj chcete na dôchodku prilepšiť, dôležité je sporenie a investovanie úspor. 

 
Peter Motyľ
Autor: Peter Motyľ

Ako sprostredkovateľ pracujem od roku 2019. Prieskumy ukazujú, že až 80% ľudí sa v priebehu života stretne s určitými finančnými problémami. Asi Vás teraz prekvapí, že vo väčšine prípadov nie je problém v tom, že by ľudia málo zarábali, ale chyba je v zlom zaobchádzaní a hospodárení s peniazmi.

Tento web Vám pomôže vyznať sa v zložitom svete finančných produktov. Stačí si prečítať niekoľko článkov na tomto webe a uvidíte, že základný prehľad sa Vám dostane pod kožu veľmi rýchlo. Žiadny "finančný poradca" potom nebude mať šancu Vás akokoľvek obalamutiť. Profesia finančného poradenstva v SR utrpela mnoho škrabancov.

Zaoberáme sa poskytovaním privátnych finančných služieb. Poskytujeme komplexné finančné plánovanie vo všetkých oblastiach poistenia, investícií, sporenia , dôchodkov a financovania. Tieto služby zaisťujeme v spojení s renomovanými partnermi z rád bánk, poisťovní, stavebných sporiteľní, investičných spoločností a dôchodkových správcovských spoločností.

  Ak ste dočítali až sem, máte môj obdiv a ďakujem Vám. Pokiaľ Vás čokoľvek ďalšieho zaujíma, využite kontakty na tomto webe. Radi sa s Vami stretneme pri káve.

Som presvedčený o tom že úspešného podnikateľa spoznáte podľa bohatstva, v akom sa topia jeho klienti nie on.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

Tajomstvo Babylonu, 7 kľúčov k osobnému bohatstvu

spracovaním osobných údajov