Investujte svoje financie správne!
10. 06. 2017

Investujte svoje financie správne!

Investícia do podielových fondov má svoj čas

 

Pokiaľ investujete do podielových fondov, je potrebné si určiť takzvaný investičný horizont. To je obdobie, počas ktorého sa budú vaše financie zhodnocovať, respektíve dĺžka vášho investovania. 

 

Pokiaľ sa chystáte investovať na obdobie dlhšie ako päť až desať rokov, je vhodnejšie investovať do dynamickejších fondov, ktoré majú väčšie výkyvy a prakticky nesú väčšie riziko, no v konečnom dôsledku mávajú väčšinou vyššie zhodnotenie.

 

Investovať do dynamických fondov v krátkom časovom horizonte, keď chcete rýchle a okamžité zhodnotenie financií, sa veľmi neodporúča. Je tu totiž veľké riziko straty svojej hodnoty, kedy nemusíte zarobiť, ale v závislosti od aktuálnej situácie môžete aj prerobiť.

 

Počítajte s poplatkami

 

Pri investovaní je potrebné rátať so vstupnými a správcovskými poplatkami. Tie slúžia najmä na pokrytie správy majetku fondu a zaplatíte ich napríklad spolu s nákupom podielových listov.

 

Pravidelné investovanie

 

Vďaka pravidelnému investovaniu môžete skutočne veľa získať. Pre pravidelnosť je vynikajúcou voľbou práve nákup podielových listov, v dlhodobom horizonte sa prejaví práve priemerovanie nákladov. To znamená, že niekedy nakupujete drahšie, niekedy lacnejšie, no v konečnom dôsledku, ak nastane prepad na trhu, môžete svoje investície zhodnotiť skutočne výhodne a s vysokým ziskom

 

Dôležité je rozloženie

 

Ak chcete mať istotu zhodnotenia, mali by ste investovať do viacerých investičných fondov. Takisto môžete investovať aj do viacerých finančných produktov, nakoľko každá z investícií môže vaše financie zhodnotiť inak. Pri investíciách však nikdy nie je isté, či sa opäť zhodnotia alebo nie. Predchádzajúce výnosy nemusia byť zárukou budúcich výnosov, najmä pri krátkodobých investíciách. 

Peter Motyľ
Autor: Peter Motyľ

Som presvedčený o tom že úspešného podnikateľa spoznáte podľa bohatstva, v akom sa topia jeho klienti nie on.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

Tajomstvo Babylonu, 7 kľúčov k osobnému bohatstvu

spracovaním osobných údajov